hamburger

Bilgiç: "Pamuk İhtiyacının Yüzde 65'ini İthalattan Karşılıyoruz"

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, sürdürülebilir pamuk üretiminin artırılarak ithalatın kademeli olarak yüzde 65'lerden yüzde 35'lere düşürülebileceğini söyledi.

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (İPUD) Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon ile İPUD Genel Müdürü Şükran Bayçura, Adana Ticaret Borsası'nı ziyaret etti.

Piçon, amaçlarının Türkiye'de pamuk üretimini, pamuğu üreten kesimler için, pamuğun yetiştirildiği çevre için ve sektörün geleceği için daha iyi bir hale getirmek ve sürdürülebilir kılmak için İyi Pamuk Uygulamaları Derneği'ni kurduklarını söyledi.

Türkiye'de Better Cotton üretimini sağlamak için 2014 yılında BCI ile Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalandığını hatırlatan Piçon, "Bu ortaklığın amacı pamuk üretiminin Türkiye'de yolaçtığı olumsuz çevresel ve sosyal etkiyi azaltmak ve BCI üyesi Türk sanayiciler için Better Cotton lisanslı pamuğun bulunurluğunu arttırmaktır. Sürdürülebilir şartlarda üretilen Better Cotton lisanslı pamuk üreten iller içerisinde 2015 sezonunda Adana, İzmir, Aydın, Antalya, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır yer almaktadır" dedi.

ATB Başkanı Şahin Bilgiç ise sürdürülebilir şartlarda üretilen Better Cotton lisanslı pamuk üretiminde çiftçilerle doğrudan çalışan üretici birim olarak katkı koyan Türkiye'nin tek borsası olduklarını söyledi. Bilgiç, "Adanamızda bu uygulamaya katılan üretici ve tüccar sayımız artmaktadır. İPUD'un güzel çalışmalar içerisinde olduğunu biliyoruz. Yağlı tohumlarda ciddi bir açığımız var. Pamuk'ta da dışarıdan yüzde 65 ithalat yapılıyor. Türkiye bu pamuğu yıllarca üretti. Yine üretir. Ama biliyoruz ki üretici istediği gibi para kazanamıyor. Alternatif olarak başka ürünlere kayıyor. Onun için pamuğun, pamuk yetişen bölgelerde yetiştirilmesi lazım. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın 2017 yılında havza modeline geçilmesiyle başta pamuk olmak üzere yağlı tohumlar değer kazanacaktır. Kaliteyi ve sürdürebilir pamuğu arttırabilecek çalışmalar ile pamuk ihtiyacının kademeli olarak yüzde 65'i yerine yüzde 35'ini dışarıdan karşılayacak hale gelebiliriz" diye konuştu.

ajaxloader